KerizimChat Script ile Sohbet'e Bağlan
Fidel Castro

Fidel Castro


Obama’dan sürpriz Küba açılımı


 

ABD Başkanı Obama ve Küba Devlet Başkanı Castro, iki ülke arasında yarım asırdan fazladır devam eden husumeti sona erdirmek için tarihi bir adım attı.


 

İlişkileri normalleştirmek için adım görüşmelere başlayacaklarını açıklayan iki ülke, ilk etapta esir takası yaptı.

ABD ve Küba, sürpriz bir kararla diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı. İki ülke, ilk etapta esir takası yaptı ve Washington yönetimi, Küba’ya uyguladığı 53 yıllık ambargoyu yumuşatma kararı aldı. Küba 2009 yılında ‘casusluk’ suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı ABD vatandaşı Alan Gross’u ve adı açıklanmayan bir ajanı daha serbest bıraktı. ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘Küba’daki en önemli ajan’ dediği ve adı açıklanmayan casusun Küba vatandaşı ve 20 yıldır hapiste olduğu belirtiliyor. ABD de esir takası kapsamında, 1998’de yakalanan ve 15 yıldır casusluk suçlamasıyla Miami’de tutuklu bulunan ‘Küba Beşlisi’nin hapiste kalan son üç üyesi Gerardo Hernandez, Ramon Labanino ve Antonio Guerrero’yu serbest bıraktı.

Hürriyet 18 Aralık 2014

 


 

Yarım asırlık husumet

1959: Fidel Castro liderliğindeki devrimle ABD destekli diktatör Fulgencio Batista devrildi.
1961: CIA’in organize ettiği ABD’deki Kübalılar silahlanarak, Küba’daki Domuzlar Körfezi’ne çıkarma yaptı. Ancak plan başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı yıl ABD Küba’ya yönelik yaptırımlara başladı.
1962: Sovyetler Birliği’nin Küba’ya füze yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla, üçüncü dünya savaşının eşiğine gelindi. Kriz, Küba’daki füzelerin kaldırılmasıyla sona erdi.
1977: Küba ve ABD ilişkileri normalleşmeye başladı. İki ülke karşılıklı olarak ‘çıkar ofisleri’ açtı.
1996: ABD’nin yürürlüğe soktuğu Helms-Burton Yasası’yla ambargo daha da ağırlaştırıldı.
1999: ABD’ye götürülen Kübalı Elian Gonzalez adlı çocuk, iki ülke arasında diplomatik kriz yarattı. Baba Gonzalez’in baskısıyla ABD altı aylık krizi sonlandırarak Elian’ı Küba’ya iade etti.
2002: Eski ABD Başkanı Jimmy Carter Küba’yı ziyaret etti.
2013: ABD Başkanı Obama ve Kübalı mevkidaşı Castro, Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın cenazesinde el sıkıştı.

 


 

Küba Devlet Konseyi Eski BaşkanıFidel Alejandro Castro Ruz


 

13 Ağustos 1926 tarihinde Küba’nın ilk çiftliklerinin açıldığı Mayari’de doğdu.

Ailesi İspanyol kökenli. Mayari’de toprak sahibi orta halli bir ailenin ikinci çocuğudur.

1950 yılında Havana Üniversitesi’nden Hukuk doktoru olarak mezun oldu. Bir süre avukatlık yaptı. 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi’nden adaylığını koydu.

26 Temmuz 1953 tarihinde Batista’yı devirmek için kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu. Santiago’daki Moncada kışlasına darbe girişiminde bulundu. Bu girişim başarısızlığa uğradı ve tutuklandı. 16 yıla mahkum oldu. Juventud Adasında 21 ay hapis yattı. Aftan yararlanarak serbest bırakıldı.

1955’te Küba’dan ayrılarak Güney Amerika’ya geçti. 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurdu. Gerilla savaşlarını 4 yıl sürdürdü.

Siyasi desteğini yitiren Batista, 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçtı. Castro 1959’un ilk günlerinde Havana’ya girdi.

Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Castro da başbakanlığa getirildi.

Devlet yapısında yeni düzenlemelerin geliştirildiği 1976 yılında Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu başkanlığını üstlendi.

Baskıcı bürokrasiye dayanarak toplumsal yaşamdaki yönlendirici rolünü sürdürdü.

31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raúl Castro’ya devretti.

19 Şubat 2008’de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.

Dünyada en uzun süreyle iktidarda kalan üçüncü lider.

BİLGİLER
tarafından 19 Aralık 2014 - 16:59 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
KerizimChat - Reklam Alanı
reklam-alani-banneri11
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

 

Video & Foto Galeri
foto-galeri
video-galeri
SON YAZILAR
İngilizce Kerizim Sohbet

İngilizce Kerizim Sohbet English sohbet odaları ingilizce chat odası English çet ingilizce sohbet ingilizce siteleri... [Devamı]

İngilizce Kerizim Sohbet
Kerizim Odaları

Yeni arkadaşlıklar üzerine kurulmuş olan http://www.kerizimchat.net sizlere deli dolu dakikalar yaşatmak için kurulmuş... [Devamı]

Kerizim Odaları